قیمت سمعک

قیمت سمعک

قیمت سمعک بستگی به نوع و ویژگی سمعک دارد.بارها پیش آمده که برای تهیه سمعک مراجعه میکنید و پس از مشاوره متوجه میشوید : فلانی سمعک گرفته با فلان قیمت . پس چرا به شما قیمت ارزانتر و یا گران تر گفته میشود   ؟

جواب این سوال خیلی ساده است و آن این است که آیاهمه ی سمعکها ویژگیها و کیفیت یکسان دارند ؟ خیر …

اولا سمعکها از برندهای مختلف می باشند و هر برندی مدلها و کیفیتهای مختلفی از سمعک را در شکلهای مختلف با درجه کیفیتی متفاوت عرضه می کنند . ( در ذیل تعدادی از برندهای معروف دنیا که ما آنها را ارائه میکنیم آورده شده است ).

سمعک اتیکن Oticon

سمعک اتیکن Oticon

سمعک ویدکس Widex

سمعک ویدکس Widex

سمعک فوناک Phonak

سمعک فوناک Phonak

سمعک برنافون bernafon

سمعک برنافون bernafon

سمعک اینترتون Interton

سمعک اینترتون Interton

سمعک استارکی Starkey

سمعک استارکی Starkey

سمعک سیگنیا signia

سمعک سیگنیا signia

سمعک ریساند Resound

سمعک ریساند Resound

دوما هر سمعکی با رده کیفیتی و قابلیت متفاوت می باشد و مسلما هر برندی محدوده قیمتهای مختلفی از سمعک را با کیفیتهای مختلف عرضه می کنند .

سمعک کالا نیست .

بعضی از  لوازم هرچند گران باشند ولی خودبخود و بدون اینکه پردازش و یا تنظیماتی روی آن صورتگیرد , ارزشی ندارند مگر اینکه کاری روی آن انجام شود . سمعک یک وسیله درمانی  محسوب میشود  که تخصص و مهارت و تجربه برای انجام تنظیمات دقیق و درست  دارد و فقط ادیولوژیست ( کارشناس شنوایی شناسی ) صلاحیت انجام این کار رادارد .

صلاحیت تجویز سمعک با کییست؟

بر اساس قوانین و مجوز وزارت بهداشت در کشور ما , ادیویولوژیت ( کارشناس شنوایی شناسی ) مرجع تجویزو ارائه تجویز سمعک است. ادیولوژیست سیستم شنوایی فرد را بررسی میکند و درصورت نیاز به سمعک , سمعک مناسب را برای او تجویز , قالبگیری , تنظیم و ارائه می نماید . سمعک های امروزی دیجیتال و هوشمند هستند . این سمعکها باید برای هر فرد بصورت نرم افزاری برنامه ریزی شوند. در سمعکهای جدید امکااتی مانند مدیریت نویز و فیدبک و همچنین جهت یابی گفتار در محیطهای شلوغ  وجود دارد که برای کاربر باید توسط ادیولوژیست تنظیم شود . قالبگیری و تنظیم سمعک یک کار کاملا تخصصی است . اینکار تنها توسط ادیولوژیست و کاملا تخصصی انجام میشود و در صلاحیت افراد دیگری نیست.

عوامل موثر در قیمت سمعک :

قیمت یک سمعک کاملا به پارامترها و  امکانات و ویژگیهای سمعک و کیفیت پردازشی آن در کنار کار تخصصی مورد نیاز برای تنظیم این امکانات و ویژگیها برای استفاده مفید و درست مصرف کننده  بستگی دارد .همچنین گارانتی و خدمات پس از فروش سمعک نیز یکی از دلایل تعیین کننده قیمت آن می باشد . هرچند نباید تاثیر برند , نوع و مدل سمعک را بعنوان شاخصه  موثر بر قیمت نادیده گرفت .

قیمت سمعک نامریی

قیمت سمعک معمولی

قیمت سمعک ارزان

تفاوت سمعک ها :

قیمت یک سمعک در انواع سمعک متفاوت است . انواع سمعک مختلف است و از لحاظ دریافت و پردازش صدا , شامل سمعک آنالوگ و دیجیتال می باشد . سمعک دیجیتال به سمعک دیجیتال ساده و فول دیجیتال دسته بندی میشود .

سمعک فول دیجیتال نیز به سمعک هوشمند و غیر هوشمند تقسیم میشود . تاثیر سمعک های دیجیتال ساده و یا سمعک هوشمند در خوب شنیدن در محیط خلوت تقریبا مشابه است ولی مهمترین فرق بین آنها , تفاوت تاثیر سمعک هوشمند در محیطهای دارای صداهای پس زمینه است که باعث افزایش درک گفتار در این محیطها میشود.

بطور کلی مواردی در سمعکهای دیجیتال و هوشمند و وایرلس  وجود دارد که از دلایل تعیین کننده قیمت در این نوع سمعکهاست.در ذیل به این موارد  اشاره میشود :

فاکتورهای تعیین کننده قیمت یک سمعک :

💥 تعداد باند و کانال سمعک   💥 فید بک منجر ( مدیریت سوت ) 💥 کنترل تراکم 💥مدیریت نویز 💥 ثبت اطلاعات در سمعکها💥   پوشش وزوز گوش توسط سمعک 💥 یادگیری در سمعک  💥 قدرت سمعک 💥 شکل سمعک 💥 ارتباط بیسیم دو سمعک با هم 💥 پردازش دوگوشی همزمان دو سمعک

بنابراین قیمت یک سمعک از عوامل و شرایط ویژه ای که در فوق بیان شده تبعیت میکند و حتی نباید از شرایط اقتصادی بعنوان عامل مهم تعیین کننده قیمت فراموش کرد .

از آنجاییکه سمعکها توسط ادیولوژیست تجویز , تنظیم و ارائه میشود , خدمات تخصصی یک شنوایی شناس در قیمت نهایی سمعک تاثیر گذار است . همانطور که قیمت و ارزش کار جراحان و دندان پزشکان بخاطر توانمندی شان متفاوت است , قیمت تمام شده خدمات سمعک که از طرف یک ادیولوژیست کم تجربه و یا بی تجربه تجویز و ارائه میشود , ارزان تر است .

نکته مهم :

نکته بسیار مهم : میشود  گفت سقف قیمت سمعکها و خدمات تخصصی آن در همه نمایندگی ها یکسان و مشخص است. سطح توان و تجربه پایین یک ادیولوژیست در تجویز و ارائه سمعک , ممکن است یکی از پارامترهای قیمت پایین تر در بعضی مراکز باشد .

تذکر: فریب شعار های تبلیغاتهای اینترنتی بعضی از سایتها و افراد سودجو را که شعار ارزانترین , بهترین و جدیدترین سمعک با قیمت نامتعارف را میدهند نخورید . اینها شعاری بیش نیست . اگر هم میبینید در بعضی موارد ارزانتر میفروشند یا بخاطر کیفیت ضعیف کار تکنیکی بر روی تنظیمات سمعک است و یا بخاطر کیفیت پایین خدمات و همچنینی اصل نبودن سمعکهاست . هیچ کیفیتی را ارزان نمیشود دریافت کرد و هیچ ارزانی ای بی دلیل نیست .

سمعکها چه فرقی با هم دارند ؟